System SBE

Łaźnia parowa

W łaźni parowej niezbędna jest para wodna. To ona dostając się do wnętrza łaźni parowej nagrzewa ją do zadanej temperatury (tzw temperatury pracy łaźni).

Elementem wytwarzającym parę jest generator pary - urządzenie o znacznej mocy, instalowane zawsze na zewnątrz łaźni parowej, najczęściej w osobnym pomieszczeniu technicznym, które powinno znajdować się jak najbliżej łaźni parowej. Generator może być także montowany pod lub nad łaźnia parową. Umieszczenie generatora w osobnym pomieszczeniu zapewnia większy komfort użytkowania, ponieważ praca urządzenia, zwłaszcza większej mocy, jest słyszalna.

Generator pary wymaga podłączenia do instalacji wodnej, prądu elektrycznego (przeważnie trójfazowego) oraz kanalizacji. To ostatnie połączenie umożliwia opróżnianie zbiornika generatora pary z wody po zakończeniu kąpieli parowej. Zabieg ten jest jak najbardziej wskazany ze względu na higienę oraz osłabianie osadzania się kamienia kotłowego.

Teraz opuśćmy pomieszczenie techniczne i zajrzyjmy do łaźni parowej.

Para, która została tutaj doprowadzona ogrzała wnętrze łaźni do temperatury pracy, która ustalona została na sterowniku generatora.

Na marginesie - maksymalna temperatura w łaźni mierzona na wysokości ok. 170 cm od podłogi nie powinna przekraczać 50 st.C. Amatorzy saun fińskich mogą się zdziwić, że tylko tyle. Specyfika łaźni parowej polega m.in. na tym, że wilgotność względna w czasie kąpieli parowej wynosi 100% i jeżeli spada to nie więcej niż o 2%. Przy takiej wilgotności 50 st.C. to naprawdę dużo.

I co dalej w łaźni? Jeżeli temperatura pracy została osiągnięta to generator pary zwykle wyłącza elementy grzejne. W większości prostych generatorów tak się właśnie dzieje, chociaż nie jest to najlepsze rozwiązanie ponieważ jeżeli generator pary przestanie pracować to para nie będzie dostarczana do łaźni. Po pewnym czasie, zależnym m.in. od konstrukcji łaźni (szczegóły w dziele dla zaawansowanych), para która znajdowała się dotychczas w łaźni ulega wykropleniu na powierzchniach ścian i stropu a łaźnia zamienia się w pomieszczenie gdzie jest ciepło i wilgotno ale pary brakuje. I niestety nie będzie jej aż do momentu, kiedy temperatura w łaźni parowej obniży się o parę stopni (histereza) poniżej temperatury pracy i generator wznowi pracę dostarczając nową porcję gorącej pary. Oczywiście lepiej byłoby zrobić to samo co robi się w trakcie gotowania potraw - zmniejszyć intensywność grzania. Może więc generator zmieniający moc byłby lepszy? - zapraszam do lektury działu dla zaawansowanych.

Copyright © 2023 by C-PLAST